Pravidla

PRAVIDLA MALÉ KOPANÉ

1. Hrací plocha

1. 1. Hrací plocha má tvar obdélníku: délka 44m-54m, šířka 22m-30m.

1. 2. Brankové území je totožné s pokutovým územím. Jeho kraje jsou 2,5 m do strany od každé brankové tyče a 6 m kolmo od branky směrem k půli hřiště. Značka pokutového kopu je 7 m od středu branky, tj. 1 m za brankovým územím.

1. 3. Rohové území se vyznačí v každém rohu hřiště čtvrtkruhem o poloměru 0,5 m.

1. 4. Branka je umístěna na brankové čáře v jejím středu (zároveň uprostřed brankoviště). Její minimální vnitřní rozměr je 3x2 m. Doporučeným rozměrem je 3,8x 2,25 m. Není-li branka vybavena sítí nebo je-li sít poškozena, posuzuje rozhodčí dosažení branky na základě vlastního postřehu, na což upozorní oba kapitány.

2. Míč

2. 1. Míč pro malou kopanou je shodný s míčem na kopanou.

2. 2. Míč muže být vyměněn jen se souhlasem rozhodčího.

3. Počet hráčů

3. 1. Hry se zúčastní dvě mužstva, každé má na hrací ploše nejvýše 5 hráčů, z nichž jeden musí být brankář.

3. 2. Hráč si smí vyměnit místo s brankářem, je-li o tom rozhodčí předem uvědomen. Tato výměna se nepovažuje za střídání.

3. 3. K utkání musí nastoupit mužstva nejméně s 4 hráči. Během utkání muže počet hráčů klesnout na 3. Klesne-li počet hráčů pod 3, rozhodčí utkání ukončí a o výsledku rozhodne výbor.

3. 4. Počet hráčů uvedených na zápise o utkání je maximálně 10. Všichni hráči uvedení v zápisu o utkání (tedy i na střídačce) podléhají pravomoci rozhodčího po celou dobu utkání od jeho zahájení do podepsání zápisu po jeho skončení. Tzn., že muže být vyloučen i hráč ze střídačky.

3. 5. Střídání pobíhá v přerušené hře, středem jedné ze dvou postranních čár. Nestane-li se tak, rozhodčí hru přeruší a potrestá špatné střídající hráče žlutou kartou.

3. 6. Kapitán vykonává svou funkci i v době, kdy není na hrací ploše. Pouze je-li vyloučen nebo zraněn natolik, že svou funkci nemůže vykonávat, určí si mužstvo zástupce, který funkci převezme.

3. 7. Mužstvo, které nastoupilo s menším počtem hráčů, má právo jejich počet kdykoliv při přerušení hry doplnit.

3. 8. Za domluvený výsledek, tzn., že se mužstvo nesejde, utkání neodehraje, ale je nahlášen výsledek, budou obě mužstva potrestána pokutou 100 Kč, a kontumační prohrou.

4. Výstroj hráčů

4. 1. Mužstvo nastupuje v jednotném úboru minimálně horní části těla. Hrát s obnaženou horní částí těla a bez obuvi je zakázáno.

4. 2. Oblečení brankáře musí být barevně odlišné od oblečení ostatních hráčů.

4. 3. Hráč startuje v jakémkoliv druhu sportovní obuvi. Nejsou povoleny kopačky se šroubovacími kolíky.

4. 4. Hráč nesmí mít na sobě nic, co by ohrozilo jiného hráče (např. sádrovou dlahu).

4. 5. Hráč v brýlích hraje na vlastní nebezpečí.

5. Rozhodčí

5. 1. Rozhodčí má neomezenou pravomoc vyplývající z dodržování pravidel, která začíná v okamžiku, kdy dá pokyn ke hře a končí až po utkání podepsáním zápisu. Jeho pravomoc se vztahuje i na přestupky vzniklá mino hru, v přerušené hře a před podepsáním zápisu.

5. 2. Rozhodčí dbá na dodržování pravidel a jeho rozhodnutí jsou konečná.

5. 3. Gesta rozhodčího musí být jasná a zřetelná. Při napomínání a vyloučení hráče sdělí hráči důvod trestu. Totožnost potrestaného musí být mimo veškerou pochybnost.

5. 4. Jediné kapitán je oprávněn hovořit s rozhodčím. V případě nejasnosti se muže v přerušené hře slušnou formou obrátit na rozhodčího s dotazem. V případě potřeby rozhodčí slušnou formou odpoví, dbá přitom na plynulý průběh hry.

5. 5. Rozhodčí musí předčasně ukončit utkání v těchto případech:

1) pokud počet hráčů jednoho týmu poklesne pod 4

2) na zákrok policie

3) při úmrtí některého z hráčů

4) při násilí páchané na rozhodčím – inzultaci (inzultací se rozumí: udeření, kopnutí úmyslné vražení, cloumání, vyražení píšťalky z úst, úmyslné udeření míčem, kamenem nebo jiným předmětem, plivnutím apod.)

5. 6. Rozhodčí má právo předčasně ukončit utkání v těchto případech:

1) pro tmu

2) pro špatné povětrnostní podmínky a nezpůsobilost hrací plochy

3) odmítne-li vyloučený hráč opustit hrací plochu i po uplynutí lhůty stanovené rozhodčím (1 až 2 minuty)

4) hrají-li hráči tak, že je ohroženo jejich zdraví a je-li napomínání a vylučování neúčinné a nápravu nezjednají ani kapitáni mužstev na výzvu rozhodčího.

5) Pro trvalý nezájem jednoho (obou) mužstev na dodržení regulérnosti utkání.

6) Pro hrubé nesportovní projevy diváku, např. při opakovaném vniknutí na hrací plochu.

5. 7. Rozhodčí musí mít u sebe žlutou a červenou kartu. Není-li tomu tak, napomíná a vylučuje hráče ústně.

Toto ústní napomínání a vyloučení má stejnou platnost jako udělení žluté nebo červené karty.

To, že rozhodčí nemá karty, uvedou kapitáni do zápisu o utkání.

5.8. Každý tým je povinen vybrat jednoho hráče, který zastává pozici rozhodčího.

5.9 Vybraný rozhodčí týmem je povinen dbát na pokyny vedení svazu a pískat svazem vybraná utkaní

5.10 Rozhodčí má povinnost dbát na pořádek na hrací ploše.

5.11 Žk-napomenutí! Čk-vyloučení do konce zápasu.

6. Doba hry

6. 1. Hraje se 2 x 10až20 minut s přestávkou nejvýše 2 minuty.

6. 2. Rozhodčí má právo nastavit každý poločas, byl-li čas určený ke hře promeškán vinou zranění, ztráty míče nebo úmyslného zdržování hry. Rovněž upozorní kapitány, kolik minut bude nastavovat.

6. 3. Rozhodčí nesmí čas utkání zkrátit. Od poločasové přestávky lze na přání obou mužstev a v případě, že utkání bylo zahájeno se zpožděním, upustit.

6. 4. Při nerozhodném výsledku po zkonční hrací doby jsou penaltové kopy.

7. Zahájení hry

7. 1. Na začátku utkání a při každém přerušení se hra zahajuje výkopem nebo vhazováním.

7. 2. Minimální vzdálenost hráčů mužstva, jež kop neprovádí je 4,5 metru od míče.

8. Kontumace

7.3 Prohrává tým ,který nedorazí k utkání 5:0!Pokud se mužstvo tohoto přestupku dopustí 3x  týmu se odebere bod,a pokuta 50kč!

7.4 Kontumace nastává v okamžiku když v týmu klesne počet hráčů na 2+1 !